Nikoho určite neprekvapí, že podľa výskumov posledných desaťročí sprchové kúty úspešne vytláčajú vane z popredných priečok, čo sa týka používania v našich kúpeľniach. Sú nielen dizajnovo príťažlivejšie, ale aj praktické, šetria priestor, znižujú spotrebu a šetria i čas.
Na trhu je množstvo modelov sprchových kútov, no asi najzaujímavejším a s dizajnového hľadiska najpríťažlivejším je riešenie typu Walk-In.

walk-in-sprchovy-kut-obrazok-1

Čo to ten Walk-In vlastne je?

V jednoduchosti povedané, Walk-In je sprchová zástena s otvoreným vstupom. Jednoducho môžete vojsť a vyjsť bez toho, aby ste sa museli zdržiavať otváraním a zatváraním akýchkoľvek dverí.

Ideálne riešenie do dnešnej uponáhľanej doby, ktorej dominuje najmä funkčnosť a dizajn. Pevná sklenená stena v bezrámovom prevedení je tiež dokonalou voľbou v prípade, že máte radi minimalistický dizajn a čisté línie, ktoré nijak opticky nenarúšajú priestor kúpeľne. Pôsobí elegantne, dokážete ho prispôsobiť akémukoľvek štýlu a tú slobodu pohybu pri sprchovaní, ktorú vám umožní, si naozaj zamilujete.

Na prvý pohľad sa Walk-In sprchová zástena viac hodí do väčšej, priestrannej kúpeľne, no svoje miesto si určite nájde aj v menších a kompaktnejších priestoroch. Tým, že neobsahuje zbytočné profily, lišty a pod., nijak opticky neuberá z priestoru a ponecháva ho krásne presvetlený.

So sprchovou vaničkou, alebo bez nej.

Takmer všetky bežne predávané modely Walk-In sprchových zásten môžete podľa typu inštalovať na sprchovú vaničku, alebo aj bez nej rovno na podlahu. Podľa toho je samozrejme nutné vykonať i technickú predprípravu, rozvodov vody a odpadov.

Správnou kombináciou materiálov a pridaním bezpečnostných prvkov je sprchová zástena Walk-In ideálnym riešením, ako vytvoriť naozaj komfortný, bezbariérový sprchovací kút.

walk-in-sprchovy-kut-obrazok-2

Cena úmerná kvalite spracovania

Pri uvedení typu Walk-In sprchových zásten na trh bola cena dosť vysoká, no dnes už sa s prehľadom vyrovná akémukoľvek typu sprchovej zásteny. Nakoľko neobsahuje toľko súčastí ako štandardná sprchová zástena (kovania, profily a ďalšie mechanizmy), často je cena dokonca nižšia. Vždy však záleží od výrobcu a konkrétneho modelu, prípadne doplnkov, ktoré môžu byť jej súčasťou.
V ponuke výrobcov nájdete rôzne modely v cenových hladinách od niekoľkých stoviek, až po niekoľko tisíc €. Vybrať si preto môže byť niekedy zložité.

walk-in-sprchovy-kut-obrazok-3

Základné parametre pre kvalitnú Walk-In zástenu

  • Zástena musí byť vždy vyrobená z bezpečnostného skla
  • Hrúbka skla od 6mm, ideálne od 8mm
  • Je dobré, ak má sklo povrchovú úpravu pre jednoduchšie čistenie
  • Všetky súčasti potrebné pre montáž (vrchné vzpery, montážne profily), ale aj doplnky musia byť vyrobené z kvalitných kovov s prvotriednou úpravou (leštenie, striekanie, chrómovanie)

Samotnú inštaláciu sprchovej zásteny určite zverte do rúk odborníkom, ktorí sú na podobný typ montáže školení. Ak výrobca ponúka (zdarma, alebo za príplatok) montáž vlastným montážnym technikom, určite ju využite.

Nevýhody Walk-In sprchových zásten

Ako každá vec, tak aj Walk-In sprchová zástena má okrem množstva pozitív i niekoľko drobností, ktoré sa môžu javiť ako nevýhody. Keďže sa jedná o otvorený koncept sprchovania, môžete sa pri používaní stretnúť s vecami ako:

  • Aj počas sprchovania vzduch môže vzduch voľne cirkulovať v rámci celej kúpeľne. Výsledkom je unikanie pary, ktoré môže viesť k pocitu zimy a zníženiu relaxačnej atmosféry počas sprchovania.
  • Unikanie vodnej pary, ktorá by sa inak zrážala na skle a odtekala, výrazne zvyšuje vlhkosť v celej kúpeľni.
  • Fŕkanie vody mimo priestoru sprchovania zvyšuje nebezpečenstvo pošmyknutia a tiež nároky na čistenie celej kúpeľne.
  • Obmedzenia, alebo nemožnosť použitia prívalových sprchových prúdov, či oplachových trysiek.

Radu drobných problémov a nevýhod sprchových kútov typu Walk-In však dokážeme úspešne vyriešiť už pri projektovaní kúpeľne a samotnom návrhu. Vhodne zvolené odvetranie, ale i správne umiestnenie sprchy v priestore vie z nejednej nevýhody, urobiť priam veľkú výhodu.

Pre hanblivejších jedincov, ktorým môže otvorený koncept, či priehľadnosť zásteny prekážať, je tu možnosť pridania rôznych dekoratívnych prvkov. Väčšina výrobcov má vo svojej ponuke rôzne úpravy skla v intímnej časti, veľkoformátové potlače a motívy, ktorými môžete zástenu ozdobiť, ozvláštniť, či personalizovať.

walk-in-sprchovy-kut-obrazok-4

Čistenie a údržba sprchovej zásteny

Okrem dizajnu je jednou z najväčších výhod Walk-In sprchovej zásteny jej ľahká údržba a čistenie. Veľké sklenené plochy umožňujú ľahké čistenie, ktoré nekomplikujú žiadne ďalšie súčasti a mechanizmy.
Ak má sklo i povrchovú úpravu pre rýchlejší odtok vody a tým menšie usádzanie vodného kameňa, čistenie a udržiavanie je naozaj veľmi jednoduché.

Walk-In sprchová zástena vie byť dizajnovým, no nepochybne i veľmi funkčným riešením vášho sprchového kúta. Pri správnej kombinácii s ostatným zariadením kúpeľne, dokáže váš zážitok zo sprchovania posunúť o úroveň vyššie.

ZDROJ fotoSanSwiss
ZDROJ fotoHÜPPE