Na čo dbať pri výbere správneho tvaru a veľkosti pre sprchový kút? Ponuka modelov a prevedení výrobcov sprchových kútov je naozaj široká. V tomto článku si bližšie rozoberieme kritériá a možnosti pre výber správneho rozmeru.
Vo väčšine prípadov sú smerodajné najmä samotné rozmery kúpeľne. Pri menších kúpeľniach je umiestnenie obmedzené na jeden z rohov miestnosti, prípadne je využitá celá jedna stena. V priestrannejšej kúpeľni si môžete dovoliť umiestnenie sprchového kútu napríklad od stredu miestnosti, na stred obvodovej steny, alebo umiestnenie k deliacej priečke.
Bez ohľadu na to, či ku sprchovému kútu použijete i vaničku, sa sprchové zásteny vyrábajú v typizovaných tvaroch a rozmeroch, so štandardnou výškou (190-200cm). Ak Vám z nejakého dôvodu štandard nevyhovuje, pri vyšších modelových sériách je možnosť asymetrických riešení na mieru (napr. skosenie v podkroví, skrátenie, zúženie, výrezy). Objednávací a výrobný proces je v takomto prípade oveľa komplikovanejší a odnáša zameranie technikom, dlhší dodací termín a samozrejme príplatok vo výške min. 30% z ceny.
Minimálny rozmer „použiteľného“ rozmeru sprchového kútu je 80x80cm, no podľa môjho názoru je vhodný len pre veľmi štíhle postavy, alebo deti. Pre bežné a hlavne komfortné použitie Vám odporúčam minimálny rozmer 90x90cm, v naozaj krajných prípadoch nedostatku miesta je prípustná verzia 80x90cm. Maximálny rozmer sprchových zásten v podstate neexistuje. S rozmerom však stúpa i cena.
Najpoužívanejším typom sprchového kútu sú štvrťkruh a štvorec v rozmere 90x90cm s otváracími, alebo zasúvacími dverami. Veľmi populárne z praktického hľadiska sú však i obdĺžnikové verzie sprchových zásten, ktoré si vyskladáte podľa požiadaviek zo segmentov pevných stien, v kombinácii so vstupom podľa výberu. Jednotlivé komponenty a súčasti musia byť samozrejme od jedného výrobcu, z jednej série. Takýmto spôsobom je možné si vyskladať i naozaj priestranné sprchové kúty pre dvoch, v rozmeroch napr. (100×120, 110×140, 120×160) a pod. Segmenty sprchových zásten je možné kombinovať i s murovanými priečkami a nikami.
Ak uvažujete nad oblým sprchovým kútom (štvrťkruh, polkruh) v kombinácii s vaničkou, dajte si pozor na rádius (polomer zakrivenia), ktorý musí byť u oboch rovnaký, resp. nekombinujte rôznych výrobcov a série. Pri štvorcových a obdĺžnikových riešeniach obmedzenia nie sú.
Konkrétne materiály, technické a dizajnové riešenia sprchových kútov a sprchových vaničiek spolu rozoberieme v ďalšom článku.
Kompletné a naozaj podrobné informácie ohľadom výberu sprchového kútu, vaničky, odtokového systému/žľabu nájdete v mojej eKnihe.
Foto: www.hueppe.com | www.sanswiss.com
