Tak ako pri ostatných miestnostiach, aj pri kúpeľni treba dobre navrhnúť a usporiadať priestor, aby ste sa v nej mohli cítiť príjemne a využili jej potenciál naplno. Už dávno neplatí, že kúpeľňa je len „povinnou“ jazdou, ktorá si nezaslúži zvýšenú pozornosť.
V niektorých kultúrach tvorí kúpeľňa samostatný dom. Človek sa tam ide od všetkého očistiť a nabrať sily a inšpiráciu na nový deň, prípadne zmyť zo seba deň odchádzajúci. Preto si zaslúži rovnakú (ak nie zvýšenú) pozornosť, ako ostatné miestnosti.
Výstavba, alebo prestavba?
Ideálne je, ak kúpeľnu staviate a môžete si teda už na začiatku rozhodnúť, aký veľký priestor by vám vyhovoval. V tomto prípade máte v zásade neobmedzené možnosti. Dobre sa preto zamyslite nad tým, čo od tohto priestoru očakávate a aká úprava by vám najviac vyhovovala.
Samozrejme, aj už existujúcu kúpeľnu dokážete s pomocou dobrého architekta, alebo interiérového dizajnéra vhodne navrhnúť. Máte síce obmedzenejšie možnosti, ako pri výstavbe, ale nenechajte sa odradiť. Prispôsobte si ju v rámci možností tak, aby vám čo najviac vyhovovala. Majte na pamäti, že je potrebné sa prispôsobiť stupačke (hlavnému, zvislému rozvodu), kam sa pripájajú všetky ostatné rozvody. V tomto mieste tiež ústi odpadové potrubie. To vás zaujíma najmä z toho dôvodu, že na toto miesto je pene viazané umiestnenie toalety.
Taktiež je dôležité, z akého materiálu máte steny. Pokiaľ sú tehlové alebo pórobetónové, viete rozvody veľmi šikovne skryť. Ak však disponujete panelovými stenami, máte možnosti obmedzenejšie, pretože do panelov zasahovať nemôžete.
Ale nezúfajte, v takomto prípade môžete podľa potreby miestnosť zväčšiť alebo zmenšiť na úkor susedných miestností napríklad novými priečkami. Určite by som vám aj v tomto prípade poradil, obrátiť sa na odborníkov. Práve oni vám najlepšie poradia, ako čo najefektívnejšie využiť ponúkaný priestor a vyťažiť z neho maximum.
Pôdorys rozhoduje
V oboch prípadoch je však kľúčový pôdorys kúpeľne, bez ktorého sa ďalej nepohnete. V dnešnej dobe sú veľmi nápomocné vizualizácie, ktoré vám s prihliadnutím na technické požiadavky pomôžu lepšie si predstaviť finálny výsledok ako celok.
Na rozdiel od ostatných miestností (s výnimkou kuchyne) je rozmer kúpeľne do veľkej miery limitovaný rozmermi sanity, ktorú v nej chcete umiestniť.
Ešte na začiatku je veľmi dôležité si ozrejmiť, s akým zariadením v tejto miestnosti počítate. Dômyselnou kombináciou a optimálnym umiestením jednotlivých zariadení sanitárnej keramiky všetko úspešne zvládnete.
Vedeli ste, že jednotlivé sanity majú odporúčané a v dnešnej dobe už dokonca EU predpísané štandardy rozmerov okolo nich? Teda je presne dané, aké sú minimálne rozmery okolo umývadla, vane, toalety, bidetu a podobne. Pýtate sa prečo? Zjednodušene povedané, aby všetko z technického hľadiska fungovalo tak, ako má. Dôležité je tiež, aby ste sa aj v malej kúpeľni vedeli bezpečne pohybovať.
Poďme sa teda bližšie pozrieť na jednotlivé rozmery.
Umývadlo
Je podstatnou súčasťou zariaďovacích predmetov kúpeľne. Doporučená montážna výška umývadla vo vzdialenosti od podlahy na vrchnej hrane je 80-90 cm. Presná výška v rozmedzí tohto rozpätia závisí aj od výšky postavy konkrétneho človeka, ktorý domácnosť obýva.
Je potrebné tiež dbať na to, aby bol pred umývadlom dostatočný priestor na predklon, pohyb rúk pri umývaní, utieraní a podobne. Určite bude pre vás pri zariaďovaní dôležitý aj dizajn. Momentálne dokážete v ponuke nájsť veľký výber tvarov, farieb aj materiálov, z ktorých sú umývadlá vyrábané. Pri ich výbere však treba zvážiť napríklad aj to, akú máte tvrdú vodu. Ak ju máte príliš tvrdú, určite by som odporúčal voliť svetlé farby, na ktorých kameň nezanecháva až tak viditeľné stopy.
Sprchový kút
V minulosti populárny najmä v domoch a bytoch, kde bolo potrebné šetriť miestom. V dnešnej dobe sú však populárne pri akejkoľvek veľkosti priestorov, kvôli svojej praktickej stránke a tiež šetreniu času a úspore energií. Nemenej dôležitý je aj lepší vplyv na životné prostredie.
Odporúčaná veľkosť sprchovacieho kúta je 90 x 90 cm, ale ideálna je 90 x 100 až 120 cm. Pre výšku sprchovej batérie od podlahy sa odporúča 125 cm, pričom výška osadenia sprchovacieho kúta by mala byť prispôsobená výške užívateľa. Priemer odpadovej rúry je 5 cm a výška odpadu podľa typu sprchovej vaničky, alebo žľabu.
Vaňa
Ak ste pôžitkár a lepší oddych ako relaxačný kúpeľ vo vani si neviete predstaviť, aj tu platia určité pravidlá, ktoré je potrebné dodržať pri jej plánovaní a inštalácii.
Zabudované vane majú zväčša dĺžku 125–180 cm a šírku 68–75 cm to všetko s ohľadom na skutočnosť, aby ste si relax mohli vychutnať v plnej miere a bez obmedzovania.
Doporučená výška vane vo vzdialenosti od podlahy je 40–55 cm. Čím je umiestnená nižšie, tým je samozrejme vstupovanie do nej pohodlnejšie.
Toaleta
O toaletách a teda konkrétne záchodových misách sa vo všeobecnosti veľmi nediskutuje. Verte či nie, aj pri nich sa dá celkom „vyblázniť“ a dokážete ich prispôsobiť vizuálu kúpeľne, alebo dokonca celého domu/bytu.
V súčasnosti sú veľmi populárne práve závesné toalety so skrytou nádobkou na vodu a dvojitým splachovaním. Sú nielen vizuálne krajšie, ale šetria aj miesto a sú praktické pri čistení podlahy. Vrchná hrana závesnej toalety by mala byť vzdialená 40 cm od podlahy. Skrutky, ktoré vychádzajú z podomietkového systému 36 cm od podlahy, pričom rátame s priemerom odpadu 11 cm.
Pokiaľ si svoju kúpeľnu staviate od začiatku v rámci nového projektu, stojí za zváženie, či chcete samostatné WC, alebo ho umiestnite do priestorov kúpeľne.
Vo všeobecnosti je väčší počet ľudí naklonení dvom oddeleným miestnostiam. V prípade, že disponujete malým bytom, asi budete preferovať spojené priestory. To je v poriadku za predpokladu, že sa v byte pohybujú maximálne dvaja dospelí ľudia s malým dieťaťom. Pri vyššom počte obyvateľov bytu je určite na mieste mať tieto dve miestnosti oddelené.
V prípade, že potrebujete získať užitočné informácie aj k iným témam súvisiacim so zariaďovaním kúpeľne, neváhajte si prečítať ďalšie články, ktoré nájdete v kategórii „Tipy„.