Odtoková súprava s prepadom, bežne nazývaná vaňový sifón, je neoddeliteľnou súčasťou každej vane. Zabezpečuje nielen uzavretie a otvorenie odtoku pre napúšťanie/vypúšťanie, ale môže slúžiť aj ako samotný prívod vody pre napustenie vane. Spodná časť každého sifónu je vybavená zátkou, ktorá odvádza vodu cez zápachovú uzávierku do odpadového potrubia.

Konkrétny typ vane má vždy výrobcom doporučený základný typ odtokovej súpravy. Ak sa Vám z nejakého dôvodu nepáči jej vzhľad, alebo funkčnosť, môžete si vybrať i z modelov iných výrobcov. Jednotlivé odtokové súpravy sú podľa funkčnosti rozdelené na základné typy:

Odtoková súprava s gumovou zátkou – najlacnejšie riešenie pre projekty s obmedzeným rozpočtom. Takýto typ vaňového sifónu sa už takmer nepoužíva, vhodný je skôr do práčovne a pod.

Automatická odtoková súprava – zátka sifónu sa ovláda ventilom, ktorý kryje prepad vane, elegantný a zároveň najpoužívanejší typ. Rôzne dizajny zátok (veľká, malá, okrúhla, hranatá). Samotná zátka je prepojená s ventilom cez lanko. Pootočením ventilu sa zátka otvorí, alebo zatvorí.

Click/clack sifón s poloautomatickou zátkou – prvým stlačením zátky sa výpust uzavrie, druhým stlačením sa otvorí. Prepad je opatrený krytkou. Aj click/clack zátky sú dostupné v rôznych dizajnoch (veľká, malá, okrúhla, hranatá).

S napúšťaním cez prepad – najdrahší variant, kedy sa voda do vane napúšťa i vypúšťa cez sifón. Napúšťanie je možné priamo cez kryt prepadu, alebo cez zátku. V takomto prípade je nutné sifón napojiť na ovládanie vody, resp. podomietkovú, alebo zabudovanú batériu. Vaňová batéria už potom nie je potrebná. Rôzne ovládanie zátky a dizajny (veľká, malá, okrúhla, hranatá).vanove-sifony

Ponuka vaňových sifónov je naozaj široká, dostupné sú rôzne materiálové prevedenia, veľkosti a tvary zátok. Výrobcovia sa snažia dosiahnuť čo najplochejší tvar pre minimálne zaberanie miesta vo vani a bezpečnosť. Pri špeciálnych dizajnových vaniach je ku konkrétnemu modelu vždy dodávaný i typizovaný sifón. O kompatibilite vane s iným ako doporučeným druhom sifónu sa však vždy poraďte s predajcom/obchodníkom.

Pozor na lacné odtokové súpravy s plastovými zátkami, alebo kovovými zátkami s chrómovým nástrekom. Ich životnosť je minimálna a funkčnosť nevyhovujúca. Kvalitná odtoková súprava má hlavné súčasti vyrobené z nerez-oceli, alebo mosadze, ošetrené chrómovaním (nie nástrekom). Absolútne nevyhovujúce je riešenie zvané „husací krk“, ktoré s obľubou praktizujú amatérsky inštalatéri.

Viac o výbere vane a vaňového sifónu sa dozviete v mojej eKnihe.

Foto: www.alcaplast.sk