Umývadlová výpusť nazývaná aj pileta, ventil, prípadne sifón/pólsifón je neoddeliteľnou súčasťou každého umývadla. Montuje sa do spodného otvoru umývadla a ďalej napája do spodnej časti sifónu odpadového potrubia. Je to vlastne viditeľný medzikus, ktorý spája umývadlo s odpadom. Pri uzatvorení ponúka možnosť naplniť umývadlo, v otvorenom stave zabezpečuje plynulé odtekanie vody.

Pri výbere umývadlovej výpuste máte hneď niekoľko možností.

Click-Clack_sifon_1

Najobyčajnejším a zároveň najlacnejším variantom je plastová výpusť s plastovou, alebo kovovou mriežkou opatrená PVC zátkou „čierny gumený štupel“. Obľúbený model z čias socializmu je stále v ponuke, ako ekonomické riešenie za pár EUR. Hodí sa však prevažne do umývadiel v tech. miestnosti, práčovni a pod. Vo Vašej novej kúpeľni podľa môjho názoru nemá čo hľadať.

Ďalšou možnosťou je, že samotnú umývadlovú výpusť obsahuje už umývadlová batéria. Prevažné množstvo štandardných, stojankových umývadlových batérií sa vyrába v dvoch verziách. S odtokovou súpravou, alebo bez. Model s odtokovou súpravou je vybavený malým tiahlom na zadnej/bočnej strane tela batérie, ktoré je pákovým mechanizmom spojené s výpusťou. Potiahnutím dvíha a stlačením uzatvára zátku.

Najjednoduchším a čoraz obľúbenejším riešením je tzv. Click Clack výpusť, nazývaná tiež „Push open“, alebo „One click“ pileta. Jednoduchý mechanizmus, ktorý sa ovláda prostým stlačením. Jedno stlačenie výpusť uzavrie a opätovné stlačenie ju otvorí. K funkčnosti tohto systému nie sú potrebné žiadne ďalšie súčasti, ani komponenty. Ovládanie je jednoduché a účelné.

Click Clack výpusť je vhodná ku všetkým typom batérií (stojankovým bez odtok. súpravy, nástenným, podomietkovým, a pod..) Vyrába sa v štandardnej dĺžke, ale i v skrátenej verzii, podľa osadenia umývadla (na stenu, do nábytku, na dosku). Zátka výpuste Click Clack je dostupná v okrúhlom, veľkom/malom i hranatom prevedení, v takmer všetkých povrchových úpravách. Nie je preto problém zladiť zátku výpuste k povrchovej úprave a dizajnu akejkoľvek armatúry.

Výhodou výpuste Click Clack je i veľmi jednoduchá montáž a celková údržba. Absencia pákového mechanizmu nezaberá zbytočne miesto pod umývadlom, doskou, alebo v kúpeľňovom nábytku. Mechanizmus otvárania a uzatvárania výpuste je u kvalitných značiek dimenzovaný na niekoľko desiatok-tisíc stlačení a v prípade poškodenia sú dostupné i náhradné diely (zátky, tesnenia).

Výpust v zásade riešte pri výbere umývadla a armatúr. Ak ste si zvolili Click Clack výpuste, objednajte si umývadlové batérie bez odtokovej súpravy. Síce sa nič nestane, ak namiesto dodaných odtokových súprav namontujete na umývadlo Click Clack, no na batériách Vám zostane otvor, ktorý slúžil pôvodne na tiahlo. Ten nemusí byť vidieť, ale bude sa v ňom časom zbytočne usadzovať vodný kameň a nečistoty.Click-Clack_sifon_2

Štandardný priemer umývadlových výpustí je G1 ¼ kvôli otvoru v umývadle. Pri dizajnových a atypických umývadlách sa však môže líšiť. Takúto výnimku tvoria napr. dizajnové keramické výpuste, ktoré sú unikátne pre každý typ umývadla.

Ak uvažujete nad umývadlom, ktoré nemá prepad (otvor proti pretečeniu) určite zvoľte pevnú umývadlovú výpusť, resp. výpusť, ktorá nemá možnosť uzatvorenia – kvôli bezpečnosti…

Kompletné informácie o umývadlových výpustiach nájdete tiež v mojej eKnihe.

Foto: www.ravak.sk | www.duravit.com