Pri realizácii svojej novej kúpeľne máte na výber z naozaj veľkého množstva materiálov. Záleží od vkusu, či už Vášho, alebo Vášho dizajnéra/architekta a samozrejme aj na rozpočte. Dnes sa bližšie pozrieme na prírodné materiály, konkrétne prírodný kameň Travertín.

Prírodné materiály zažívajú svoju renesanciu a ich použitie v kúpeľni je čoraz obľúbenejšie. Pokiaľ ide o prírodný kameň, jeho použitie v kúpeľni je viac ako vhodné. Prírodný kameň vždy bol a bude jedným z najlepších a najluxusnejších materiálov, ktorý si môžete zvoliť. Nepodlieha módnym trendom, ako bežné, umelo vyrobené obklady a dlažby, je proste nadčasový a rovnako krásny je prvý deň po dokončení kúpeľne, ako aj po desiatkach rokov.

Jedným z najvhodnejších prírodných kameňov do kúpeľne je práve travertín. Prirodzené zafarbenie tohto kameňa je väčšinou vo svetlých odtieňoch a pôsobí na majiteľa kúpeľne veľmi príjemne a teplo. Práve z tohto dôvodu je travertín využívaný hlavne v privátnych rezidenciách, rod. domoch, bytoch, alebo v saunách, či celkovo priestoroch wellness centier.Travertin3

V závislosti od opracovania povrchu môže byť lesklý, matný, alebo polo-lesklý, s rovnými hranami, či osekanými. Typické póry travertínu môžu byť vyplnené, alebo ponechané nevyplnené. K dispozícii máte viac ako 500 kombinácií rôznych odtieňov, opracovaní a výplní, ktoré bez problémov doladíte k akémukoľvek štýlu a charakteru kúpeľne.

Z dizajnového hľadiska je travertín naozaj neprekonateľný. Vďaka vyplneniu travertínu žilami rozdielnych hornín, je každý jeden kus originál a to je to, čo urobí Vašu kúpeľňu jedinečnou. Údržba obkladov a dlažieb z prírodného travertínu je veľmi jednoduchá. I keď je samotný kameň nasiakavý, po pokládke sa vždy impregnuje špeciálnou impregnáciou na báze nanotechnológií, ktorá uzavrie póry a povrch sa zmení na nenasiakavý (odpudzuje vodu). Pre jeho údržbu potom stačí skutočne len čistá voda. Na impregnovanom travertíne sa navyše netvorí vodný kameň a nezachytáva takmer žiaden prach.

Ako prírodný kameň má travertín optimálnu priestupnosť tepla, je teda ideálnym materiálom na podlahové kúrenie. Navyše je paropriepustný, čo ešte zvyšuje životnosť Vašej kúpeľne oproti iným materiálom.Travertin2

Použitie travertínu v kúpeľni sa samozrejme neobmedzuje len na obklady a dlažby. V ponuke výrobcov sú i umývadlá, sprchové vaničky, či dokonca celé vane vyrobené z jedného kusu kameňa. Ich inštalácia je však pomerne náročná. Najskôr sa totiž do kúpeľne musí dať travertínová vaňa, ktorá sa následne zabalí do ochranného obalu a ďalej sa postupuje v stavbe kúpeľne resp. celého domu.

Pokiaľ uvažujete nad prírodným travertínom v realizácii svojej novej kúpeľne, rozhodne sa poraďte s odborníkmi a pokládku zverte do rúk profesionálom. Na slovenskom trhu sa na travertín špecializuje firma TRAVERT s.r.o. Ich portfólio s viac ako 100 realizáciami z travertínu je slušnou vizitkou.

Cena travertínových obkladov a dlažieb sa pohybuje v rozmedzí 59€/m²100€/m², čo je v porovnaní s priemyselne vyrábanými sériami luxusných značiek podľa môjho názoru prijateľné. Vzhľadom na kvalitu a originalitu travertínu sa Vám vyššia investícia vráti v podobe luxusnej, nadčasovej kúpeľne.

Viac informácií o obkladoch a dlažbách sa dozviete v mojej eKnihe.

Foto: www.travert.sk