Zima je za dverami a spotreba teplej vody v domácnosti výrazne stúpa. Najvyšší podiel na tom má samozrejme kúpeľňa. Horúca sprcha, alebo kúpeľ je v porovnaní so studeným, sychravým počasím vonku veľmi príjemným upokojením tela i duše. Namiešať si správnu teplotu vody je preto kľúčové.

Najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je použitím termostatických batérií. Ak sa pri zariaďovaní novej kúpeľne rozhodujete, či je pre Vás termostatická batéria tou správnou voľbou, prečítajte si tento článok, v ktorom sa dozviete všetky potrebné informácie o tomto type armatúr.

Aké sú pozitíva termostatických batérií v porovnaní s bežnými pákovými?

Termostatické batérie sú špecifickým typom armatúr, pri ktorom sa teplota vody nenastavuje manuálne pákou/kohútikom, ale automaticky. V tele batérie je umiestnený termostat, ktorý je pripojený na prívody teplej i studenej vody a upravuje oba prietoky na výslednú, prednastavenú teplotu. Technológia termostatu používa buď pružinu zo zliatiny nikel-titán, alebo voskové segmenty, ktoré reagujú na zmeny teploty vody svojou rozťažnosťou.

termostaticke_baterie_1

Hlavnou výhodou termostatickej batérie v kúpeľni je primárna funkcia zmiešavania vody. Po spustení do niekoľkých sekúnd automaticky namieša komfortnú teplotu vody prednastavenú na 38°, u niektorých výrobcov až 40°. Zamedzí tak zbytočnému plytvaniu vody pri nastavovaní, ako je to pri bežnej pákovej/kohútikovej batérii. Čas manuálneho nastavenia správnej teploty vody je pri sprchovaní v priemere 15 sekúnd, kedy zbytočne plytváte nielen vodou, ale i energiami na jej ohrev. Termostat namieša vodu za zlomok tohto času a tým z dlhodobého hľadiska ušetrí nemalé náklady.

termostaticke_baterie_2

Stalo sa Vám už, že ste si užili studenú, či príliš horúcu sprchu, kvôli nestabilnému tlaku v potrubí, keď niekto súčasne pustí vodu v inej miestnosti/na inom podlaží, zapne práčku, alebo spláchne po použití toalety? Obarenie, alebo nechcené otužovanie jednoducho vyriešite použitím termostatických batérií. Termostat v tele batérie okamžite reaguje na zmenu tlaku a teploty prívodu vody, upraví prietok a zmieša vodu na požadovanú teplotu.

Termostatické batérie ocenia aj rodiny s malými deťmi, pretože každá termostatická batériapoistku proti obareniu. Prednastavená teplota vody (38° – 40°) sa nikdy nezvýši, pokiaľ si to sami neželáte a neodistíte poistku. Kvalitné termostaty majú tiež chránený prívod horúcej vody na tele batérie, aby nedošlo k popáleniu pri dotyku. Telo batérie je chránené termoplastom, alebo sa samovoľne ochladzuje protiprúdom stupenej vody.

termostaticke_baterie_3

Termostatické verzie batérií sa vyrábajú v nadomietkových, podomietkových i stojankových modeloch vo viacerých sériách. Ovládanie je riešené z pravidla dvoma hlavicami. Jednou na ovládanie teploty (s poistkou) a druhou hlavicou (ventilom) pre reguláciu prietoku a prepínanie smeru prúdu. Pri najluxusnejších modeloch sa o ovládanie postará elektronická riadiaca jednotka.

termostaticke_baterie_4

Ak si chcete komfort a bezproblémovú funkčnosť termostatických batérií užívať počas nasledujúcich rokov (bez údržby a servisných zásahov), je dôležitý technický stav rozvodov vody. Znečistením sa citlivé zariadenie termostatu môže nenávratne pokaziť. Najmä v starších typoch bytových domov s nadmerným kolísaním tlaku a nečistotách v potrubí. V takomto prípade Vám odporúčam dodatočnú montáž špeciálnych filtrov, ktoré podobné problémy vyriešia.

Termostatické batérie v domácnosti sú moderným a praktickým riešením, ktoré Vám uľahčí používanie, zvýši bezpečnosť v kúpeľni a ušetrí peniaze. Cena je síce 2 až 3 násobne vyššia, ako u batérií s manuálnym ovládaním pákou/kohútikom, no návratnosť investícií je cca 2 roky, v prepočte na štvorčlennú rodinu.

Podrobné informácie o armatúrach (batériách) do kúpeľne, aké sú možnosti a ako si vybrať, sa dozviete v mojej eKnihe.


Foto: www.kludi.sk | www.hansgrohe.sk | www.ravak.sk | www.roca.cz