Tak ako každý rok spotreba teplej vody v domácnosti výrazne stúpa s príchodom zimných mesiacov. Najvyšší podiel na tom má samozrejme kúpeľňa. Horúca sprcha, alebo kúpeľ je v porovnaní so studeným, sychravým počasím vonku veľmi príjemným upokojením tela i duše. Namiešať si správnu teplotu vody je preto kľúčové.

Najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je používať v kúpeľni termostatické batérie. Ak sa pri zariaďovaní novej kúpeľne rozhodujete, či je pre Vás termostatická batéria tou správnou voľbou, prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete všetky potrebné informácie o tomto type armatúr.

Aké sú pozitíva termostatických batérií v porovnaní s bežnými pákovými?

Termostatické batérie sú špecifickým typom armatúr, pri ktorom sa teplota vody nenastavuje manuálne pákou/kohútikom, ale automaticky. V tele batérie je umiestnený termostat, ktorý je pripojený na prívody teplej i studenej vody a upravuje oba prietoky na výslednú, prednastavenú teplotu. Technológia termostatu používa buď pružinu zo zliatiny nikel-titán, alebo voskové segmenty, ktoré reagujú na zmeny teploty vody svojou rozťažnosťou.

obrazok-termostaticke_baterie_1

Hlavnou výhodou termostatickej batérie v kúpeľni je primárna funkcia zmiešavania vody. Po spustení do niekoľkých sekúnd automaticky namieša komfortnú teplotu vody prednastavenú na 38°, u niektorých výrobcov až 40°. Zamedzí tak zbytočnému plytvaniu vody pri nastavovaní, ako je to pri bežnej pákovej/kohútikovej batérii.

Čas manuálneho nastavenia správnej teploty vody je pri sprchovaní v priemere 15 sekúnd, kedy zbytočne plytváte nielen vodou, ale i energiami na jej ohrev. Termostat namieša vodu za zlomok tohto času a tým z dlhodobého hľadiska ušetrí nemalé náklady.

obrazok-termostaticke_baterie_2

Stalo sa Vám už, že ste si užili studenú, či príliš horúcu sprchu, kvôli nestabilnému tlaku v potrubí, keď niekto súčasne pustí vodu v inej miestnosti/na inom podlaží, zapne práčku, alebo spláchne po použití toalety? Obarenie, alebo nechcené otužovanie jednoducho vyriešite použitím termostatických batérií. Termostat v tele batérie okamžite reaguje na zmenu tlaku a teploty prívodu vody, upraví prietok a zmieša vodu na požadovanú teplotu.

Bezpečnosť termostatických batérií

Termostatické batérie ocenia aj rodiny s malými deťmi, pretože každá termostatická batériapoistku proti obareniu. Prednastavená teplota vody (38° – 40°) sa nikdy nezvýši, pokiaľ si to sami neželáte a neodistíte poistku. Kvalitné termostaty majú tiež chránený prívod horúcej vody na tele batérie, aby nedošlo k popáleniu pri dotyku. Telo batérie je chránené termoplastom, alebo sa samovoľne ochladzuje protiprúdom stupenej vody.

Termostatické verzie batérií sa vyrábajú v nadomietkových, podomietkových i stojankových modeloch vo viacerých sériách. Ovládanie je riešené z pravidla dvoma hlavicami. Jednou na ovládanie teploty (s poistkou) a druhou hlavicou (ventilom) pre reguláciu prietoku a prepínanie smeru prúdu. Pri najluxusnejších modeloch sa o ovládanie postará elektronická riadiaca jednotka.

obrazok-termostaticke_baterie_4
obrazok-termostaticke_baterie_3

Ak si chcete komfort a bezproblémovú funkčnosť termostatických batérií užívať počas nasledujúcich rokov (bez údržby a servisných zásahov), je dôležité pred inštaláciou skontrolovať technický stav rozvodov vody. Znečistením sa citlivé zariadenie termostatu môže nenávratne pokaziť. Najmä v starších typoch bytových domov s nadmerným kolísaním tlaku a nečistotách v potrubí. V takomto prípade Vám odporúčame dodatočnú montáž centrálneho filtra, ktorý podobné problémy vyrieši.

Termostatické batérie v domácnosti sú moderným a praktickým riešením, ktoré Vám uľahčí používanie, zvýši bezpečnosť v kúpeľni a ušetrí peniaze. Cena je síce 2 až 3 násobne vyššia, ako u batérií s manuálnym ovládaním pákou/kohútikom, no návratnosť investícií je cca do 2 rokov, v prepočte na štvorčlennú rodinu.

Zdroj foto:  www.kludi.sk | www.hansgrohe.sk | www.ravak.sk | www.roca.cz