Dizajn a moderné technológie napredujú v každej oblasti, nevynímajúc segment kúpeľňového zariadenia. I keď sme na koncepty a rôzne prototypy zvyknutý skôr v IT, alebo automobilovom priemysle, na svetových akciách sa predstavujú mladý dizajnéri, ktorí prinášajú inovácie i do tak jednoduchých vecí, ako je voda.

Krásnym príkladom je mladý študent dizajnu na Royal College of Art  v Londýne, Simin Qiu. Jeho koncept batérie Swirl Faucet zaujal natoľko, že získal prestížne dizajnové ocenenie IF concept desing a jeho výtvor obletel celý svet.

obrazok-kupelnova-bateria-Swirl

V čom je táto batéria tak úžasná?

Simin Qiu sa inšpiroval hlavným elementom vody, ktorá dáva organizmom život, jej krehkosťou a spletitosťou. Vytvoril minimalistický dizajn zaoblenej krivky výtokového ramena, ktorá pôsobí nenápadne a neodvádza tak pozornosť od toho najzaujímavejšieho – samotného výtoku. V ňom je integrovaný prototyp perlátoru, ktorý sústavou turbín roztáča prúd vody a vytvára geometricky presné špirály. Efekt vytekajúcej vody je vo finále hotovým umeleckým dielom.

obrazok-kupelnova-bateria-Swirl-1

Systém tejto batérie by mal byť okrem toho aj šetrný k životnému prostrediu s úsporou vody niekde okolo 15%. To nie je oproti sériovým modelom známych značiek, ktoré deklarujú úsporu vody  30% až 40% nič moc, no každá kvapka sa počíta. Osobne si však myslíme, že efekt batérie, ktorý je viditeľný až po pustení vody, bude skôr zvyšovať spotrebu, pretože oku lahodiaci tanec vody si asi každý bude chcieť vychutnať čo najdlhšie 🙂

obrazok-kupelnova-bateria-Swirl-2

Projekt Swirl Faucet je zatiaľ v štádiu konceptu. Dúfame však , že tento, alebo podobný návrh sa v blízkej budúcnosti dostane i do sériovej výroby, alebo sa patent zapáči nejakému existujúcemu výrobcovi armatúr, ktorý ho použije ako hlavný prvok v nejakej novej sérii.

ZDROJ fotoSimin Qiu