Nevyužitý priestor pod umývadlom je ideálnym miestom na vytvorenie skladovacích možností v kúpeľni. Stačí si pod umývadlo inštalovať čoraz populárnejšiu skrinku, ktorá prakticky využije inak prázdnu plochu.

To, že podumývadlová skrinka slúži primárne ako úložné riešenie, všetci vieme. Poďme si však rozobrať, aké sú jej ďalšie funkcie,  ako by mala vyzerať a čo by mal obsahovať tento kus kúpeľňového nábytku.

Z inštalačného hľadiska delíme skrinky na stojace a závesné. Stojace skrinky pod umývadlo disponujú nožičkami, prípadne základňou (obruba/sokel), na rozdiel od závesných skriniek, ktoré sa montujú priamo na stenu pod umývadlo. Nožičky môžu mať i niektoré závesné skrinky, no v tomto prípade sú len dve (predné) a plnia dekoračnú funkciu. Pri závesných skrinkách si nezabudnite  preveriť nosnosť priečky, na ktorú chcete skrinku montovať. Ak máte ľahké priečky zo sadrokartónu, voľte stojacu skrinku, alebo pri výstavbe počítajte s umiestnením nosnej, oceľovej konštrukcie do steny pod sadrokartón. Konštrukciu Vám odporúčam použiť i v kombinácii závesnej skrinky a veľmi tenkých pórobetónových priečok. Váha skrinky + obsah skrinky (pracie, čistiace, kozmetické prostriedky) + váha umývadla s armatúrou a prispením Vášho občasného opretia, rozhodne potrebuje na kotvenie poriadnu priečku.

skrinka_pod_umyvadlo_1

Kvalitný, bežne dostupný kúpeľňový nábytok vrátane podumývadlovej skrinky je vyrábaný zo špeciálnych impregnovaných materiálov, odolných voči pôsobeniu vlhkosti. Korpusy skrinky sú vyrábané z LTD (laminovaná drevotrieska) dosiek, lepených a následne lisovaných. Lamináciu v luxusnejších sériách nahrádza dýhovanie. Čelné plochy a dvierka sú väčšinou z drevovláknitých MDF dosiek, na ktoré sa lepia fólie, alebo sa priamo lakujú. Použité materiály na finálnu úpravu (farby, laky, fólie) z pravidla obsahujú UV filtre, čím sa predchádza zmenám povrchu, starnutiu a zažltnutiu.

Nevyhnutnosťou sú tiež ABS hrany (Akrylonitrilbutadienstyren) plastové, veľmi odolné nábytkové hrany lepené špeciálnym, vo vode nerozpustným lepidlom. Takto ošetrené rohy a hrany skrinky sú nielen pevné, ale aj odolné voči vlhkosti.skrinka_pod_umyvadlo_2

Najnamáhavejším prvkom na podumývadlovej skrinke sú jednoznačne závesné systémy, posuvykovanie. Preto popredný dodávatelia nábytku spolupracujú so špičkami v tejto oblasti a montujú do svojich skriniek systémy od: Hettich, Salice, Blum a pod., ktoré zabezpečujú dokonalú funkčnosť  otvárania a uzatvárania skrinky. Štandardom je tichépomalé dovieranietlmením nárazov, otváranie dvierok do uhlov nad 90°, alebo excentrické doladenie závesov. Stále populárnejším začína byť systém otvárania  „Push-open“, ktorý je praktický a dizajnovo príťažlivejší kvôli absencii úchytov/madiel.

Skrinky pod umývadlo sa samozrejme vyrábajú aj z rôznych iných materiálov. Medzi obľúbené patria napríklad exotické dreviny, bežné druhy špeciálne ošetreného dreva, plast, ktorý je takmer bezúdržbový a ponúka návrhárom neobmedzené možnosti tvarovania. Na trhu však nájdeme i skrinky pod umývadlo z kovu, či zo skla, prípadne ich kombinácie. Ak sa jedná o celo-sklenenú skrinku, alebo ide len o sklenenú výplň dverí/zásuviek, vždy musí byť vyrobená z kaleného, bezpečnostného skla. Ak si zo širokej ponuky podumývadlových skriniek stále nemôžete vybrať, neváhajte a vytvorte si vlastný dizajn prostredníctvom potlače s vlastným motívom. I to umožňujú niektorí výrobcovia.skrinka_pod_umyvadlo_3

Aby ste naplno využili úložné možnosti skrinky pod umývadlom, nezabudnite namiesto bežného umývadlového sifónu použiť nábytkový sifón. Ten je vyrobený špeciálne pre použitie do nábytku a svojim tvarom takmer vôbec neobmedzuje priestor pod umývadlom. Vyrába sa v jednoduchom prevedení bieleho plastu za par EUR.

„Určite sa vyhnite použitiu flexibilného, hadicového sifónu zvaného aj „husací krk“. Je to najhoršie možné riešenie z funkčného i hygienického hľadiska. Ak sa pohrávate s myšlienkou, že skrinku pod umývadlom treba utesniť silikónom, odpoveď je: Netreba! Jediná časť, ktorá sa tesní silikónom, je spoj medzi skrinkou a umývadlom, ak sa umývadlo pokladá priamo na skrinku a nie je opatrené dizajnovým krytom“.

Skrinka pod umývadlo je dobrým a hlavne praktickým riešením do každej kúpeľne. Ponuka je však široká a nie všetky produkty spĺňajú základné normy, o ktorých som sa zmienil v tomto článku. Len kvalitný, certifikovaný produkt vyhovie všetkým Vašim požiadavkám, je bezpečný a bude slúžiť roky.

Viac o kúpeľňovom nábytku sa dozviete v mojej eKnihe.

Foto: www.jika.cz www.lebon.cz | www.ravak.sk