Ponuka podláh a podlahových krytín vhodných do kúpeľne je dnes naozaj široká. Staré tvrdenie, že do kúpeľne je najvhodnejšia keramická dlažba, už dávno neplatí a je len na Vás, aký typ a prevedenie podlahy si vyberiete. Od prírodných materiálov (drevo, kameň), cez rôzne druhy laminátov a vinylov, až po liate, syntetické, alebo betónové povrchy. Vo farbách, štruktúrach, dekoroch a imitáciách, na aké si len spomeniete.

Základné kritériá pre podlahu do kúpeľne

Podlaha určená do kúpeľne musí okrem dizajnového hľadiska spĺňať vysoké nároky používateľov. Najdôležitejším faktorom, ktorý je rovnaký u všetkých typov a materiálov kúpeľňových podláh, je odolnosť voči vlhkosti a priamemu pôsobeniu vody. Dôležitá je tiež bezpečnosť, ľahká údržba, životnosť, či tepelné a izolačné vlastnosti.

Každý z Vás ma iné požiadavky na dizajn i samotnú funkčnosť, čo v podstate vysvetľuje, prečo je ponuka kúpeľňových podláh taká široká. V tomto článku sa dozviete, ako sa zorientovať v aktuálnej ponuke dodávateľov a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov podláh.

Keramická a kamenná dlažba

Keramické dlažby patria k najrozšírenejším typom podláh volených do kúpeľne, najmä kvôli svojej nízkej cene, dostupnosti a veľkému výberu. Ak si zariaďujete „katalógovú kúpeľňu“, v každej sérii kúpeľňových obkladov nájdete i dlažbu v rovnakom dizajne, štruktúre a farebnosti. Pri tvorení vlastného dizajnu a kombinovaní si môžete vyberať z nekonečného množstva farieb a modelov. Veľmi ľahká údržba, relatívne jednoduchá pokládka a dobrá tepelná vodivosť pri podlahovom vykurovaní, patria medzi hlavné výhody.

Mínusy keramickej dlažby sú v jej krehkosti a rozmeroch. Musíte sa uspokojiť s klasickými, menšími rozmermi maximálne do 60cm, pretože výrobný proces keramických obkladov a dlažieb neumožňuje vyrobiť väčší formát pri zachovaní rovného povrchu.

Ak túžite po elegantnom a odolnom veľko-formáte, vyberať si môžete z ponuky kamenných, alebo gresových dlažieb.

Gres

Materiál nazývaný i umelý kameň je momentálne najobľúbenejším a najvyhľadávanejším materiálom na kúpeľňové podlahy vôbec. Vyrába sa z drvených hornín spájaných živicou, následne lisovaných pod vysokým tlakom, pri vysokej teplote. Takto vzniká pevný a veľmi odolný materiál s nízkou nasiakavosťou a oteru-vzdornosťou, odolný voči chemickému a mechanickému poškodeniu.

Dostupné sú formáty od niekoľkých centimetrov, až do maxi-formátov rozmeroch niekoľkých metrov. Dostupné v matnej, leštenej a glazúrovanej úprave, v širokej farebnej škále a motívoch. Vďaka svojim presným rozmerom (kalibrácii) je možná bezškárová pokládka, resp. s minimálnou škárou.

Gresová dlažba je v porovnaní s keramickou cenovo náročnejšia, no záleží od konkrétneho výrobcu a formátu. Pri veľko-formátoch nad 100cm vám odporúčame vyhnúť sa lacným výrobkom a výrobkom 2.triedy.

Kamenná dlažba

Najluxusnejšie riešenie podlahy do kúpeľne. Vyrába sa z hornín ako mramor, žula, travertín v zriedkavých prípadoch bridlica a ponúka naozaj originálny povrch s jedinečnou kresbou. Zvoliť si môžete akúkoľvek úpravu povrchu v rôznych rozmeroch.

Veľkou výhodou kamennej podlahy v kúpeľni je akumulačná vlastnosť prírodného kameňa pri podlahovom vykurovaní. Síce trvá dlhšie, kým sa podlaha rozohreje, no tepelné vlastnosti si kameň udrží a postupne uvoľňuje teplo i dlho po vypnutí kúrenia. Kamenná podlaha v kúpeľni sa spomedzi všetkých materiálov vyznačuje najlepšou odolnosťou a takmer nekonečnou životnosťou. Navyše je pachovo neutrálna a ideálna pre alergikov.

Pri podlahe s prírodného kameňa však počítajte s oveľa vyššou cenou a položenie takejto podlahy si vyžaduje ozajstných odborníkov a majstrov kamenárskeho remesla.

Podlaha_kupelna_gres

Drevená podlaha

Aj napriek všetkým pochybnostiam je drevená podlaha v kúpeľni ozajstným pôžitkom. Prírodný povrch dreva je príjemný, s ideálnou teplotou pre bosé nohy. Tepelné a izolačné vlastnosti dreva sú neprekonateľné, preto sa drevo na podlahy všeobecne využíva už stáročia.

Na výrobu drevenej podlahy do kúpeľne sa využívajú dreviny s vysokou hustotou a prírodne olejnaté, exotické dreviny ako napríklad: merbau, teak, makassar, jatoba, iroko, prípadne tuzemské dreviny: buk, orech, dub… Pri správnom položení a následnom ošetrení vhodnou impregnáciou, olejmi a lakmi docielite 100% odolnosť voči vlhkosti a vode v kúpeľni.

Luxus v podobe drevenej podlahy v kúpeľni je finančne náročná záležitosť. Inštalácia a následné ošetrenie musí byť prevedené špecializovanými odborníkmi. Väčšiu pozornosť budete musieť venovať starostlivosti, no pocitovo sa drevenej podlahe v kúpeľni nevyrovná žiaden iný materiál.

Podlaha_kupelna_drevo

Laminátová podlaha

Cenová dostupnosťjednoduchá inštalácia robí z laminátových podláh veľmi obľúbenú podlahovú krytinu, vhodnú i do kúpeľne. Nie však obyčajnú, ale špeciálne určenú do kúpeľní a priestorov so zvýšenou vlhkosťou. Hlavný rozdiel je v nosnej HDF doske, ktorá je hrubšia, má vyššiu hustotu (nižšiu nasiakavosť), alebo je impregnovaná.

Ďalším, veľmi dôležitým rozdielom je iná nášľapná plocha a gumená, alebo neoprénová tesniaca drážka po celej dĺžke zámku každej lamely. Po spojení lamiel sa tak vytvorí vode-odolný spoj. Nutné je tiež utesnenie obvodových líšt, aby nedošlo k podtekaniu vody. Laminátová (plávajúca) podlaha v kúpeľni je príjemnejšia ako studená dlažba, v ponuke s imitáciou takmer všetkých druhov dreva.

Laminát v kúpeľni je však náchylnejší na poškodenie, ktoré sa nedá dokonale opraviť. Odolnosť v kombinácii so životnosťou laminátových podláh v kúpeľni je s prírodnými materiálmi takmer neporovnateľná. Je to však cenovo dostupný variant, ktorý vyzerá zaujímavo a dobre.

Podlaha_kupelna_laminat

Vinylová podlaha

Relatívne nový druh podláh v dnešnom poňatí, ktorý je ekonomicky dostupný a veľmi vhodný do kúpeľne. Vinylová podlaha sa vyrába z PVC lisovaného pod vysokou záťažou s konečným tvarom lamiel (štvorec, obdĺžnik) v dokonalej imitácii drevenej podlahy, dlažby, alebo iných materiálov.

Vinylová lamela je zložená z viacerých vrstiev. Spodná izolačná vrstva (tlmí a izoluje), na nej je fólia so vzorom v imitácii dreva, kameňa, dlažby atď., reliéfna 3D vrstva vytvárajúca štruktúru a povrchová vrstva tvorená PU fóliou, ktorá chráni povrch pred poškodením. Vinylové vrstvy môžu byť tvrdené sklo-laminátom a opatrené zámkovým spojom.

Manipulácia a položenie vinylovej podlahy do kúpeľne je veľmi jednoduché. Lamely sa lepia priamo na zem bezškárovo, pre efekt je možné škáry dolepiť. Vode-odolnosť, odolnosť voči poškriabaniu a veľmi ľahká údržba z nej robia vhodného adepta pre použitie práve do kúpeľne.

Inštalácia vinylovej podlahy si vyžaduje dokonale predpripravenú a rovnú podkladovú plochu. Tepelné a izolačné vlastnosti vinylu sú priamo úmerné jeho hrúbke a takýto druh podlahy nie je možné renovovať, opraviť. Výmena poškodenej lamely je však relatívne jednoduchá.

Podlaha_kupelna_vinyl

Korková podlaha

Najvýraznejšou vlastnosťou korkových podláh sú výborné tepelné a zvukovo-izolačné vlastnosti. Tento ekologický materiál má mäkký povrch, je veľmi príjemný, pohodlný na státie a navyše disponuje tvarovou pamäťou. Jednoduchá inštalácia lepením je podobná ako u vinylových podláh.

Odolnosť voči vode a mechanickému poškodeniu korkovej podlahy v kúpeľni dosiahnete niekoľkými vrstvami keramického laku, ktorý sa aplikuje ihneď po pokládke. Takto ošetrený korok je nepriepustný a veľmi ľahko sa udržiava. Korková podlaha sa vyrába i vo verzii s vinylovou nášľapnou vrstvou, ktorá ešte zvyšuje odolnosť.

Na trhu je dnes dostupných viac ako 80 farebných odtieňov korkových podláh v tmavých i bledších farbách. Korková podlaha v kúpeľni je nehorľavá, má prirodzene protišmykové vlastnosti, je antistatická a vhodná pre alergikov.

Jedným z mála negatív tohto druhu podláh je nedostupnosť bielych a veľmi svetlých odtieňov. Nižšia je tiež farebná stálosť a nutnosť občasného prelakovania (po určitom období).

Podlaha_kupelna_korok

Linoleum

Podlahový materiál, ktorý netreba predstavovať. Linoleum, kedysi veľký „hit“ sa dnes vracia v zdokonalenej forme a svoje miesto si zaslúži i na podlahe Vašej kúpeľne. Linoleum je 100% prírodný materiál, lisovaný a spracovaný do veľkých rolí, alebo lamiel, ktoré sa následne lepia na podlahu. Má jednoliaty povrch a prípadné spoje sa pre dokonalú vode-odolnosť zvárajú. Samotné linoleum je pórovité, preto sa finálne upravuje voskovaním, alebo živicovým náterom.

Spomedzi všetkých podlahových krytín má asi najrozmanitejšiu ponuku v takmer všetkých farbách a vzoroch. Nakoľko je linoleum prírodný materiál, je biologicky odbúrateľné.

Inštalácia linolea si rovnako, ako pri vinyle vyžaduje dokonalú rovnosť povrchu. Linoleum je tiež menej odolné voči mechanickému poškodeniu, ale vzhľadom na cenu, je to relatívne dobrá voľba pre podlahu do kúpeľne.

Podlaha_kupelna_linoleum_1
Podlaha_kupelna_linoleum_2

Liata podlaha

Elegantný povrch a čisté prevedenie pre modernú kúpeľňu. Liate podlahy sú štýlovým, dizajnovým riešením pre minimalistickú kúpeľňu, v ktorej chceme docieliť dokonale rovný povrch bez škár. Vyberať si môžete z viacerých druhov: betónových, anhydritových, epoxidových, polyuretánových (živicových), alebo akrylátových podláh.

Každý typ liatej podlahy sa aplikuje vylievaním, čím vzniká jednotný povrch v dizajne podľa konkrétneho výberu. V ponuke výrobcov sú jednofarebné varianty, varianty v tisíckach odtieňov, imitácie mramoru, kameňa, dreva a rôzne iné farebné kombinácie, v lesklom i matnom prevedení. Liata podlaha so vzorom, alebo grafikou na mieru, zaliatymi predmetmi, alebo led osvetlením, nie je žiaden problém. Kreativita v prípade liatych podláh v kúpeľni naozaj nepozná hranice. Všetky druhy liatych podláh sa dajú kombinovať s podlahovým kúrením, čím vzniká čistý a teplý povrch.

Originalita v podobe liatych podláh si vyžaduje náročnejšiu údržbu, najmä pri povrchoch s vysokým leskom (viditeľné šmuhy a drobné škrabance). Cena tohto druhu podláh je v hladinách veľko-formátovej gresovej dlažby.

Podlaha_kupelna_liata_2
Podlaha_kupelna_liata_1
Podlaha_kupelna_liata_3

Vybrať si správnu podlahu do kúpeľne môže byť dosť namáhavé. Ponuka jednotlivých druhov podláh je naozaj široká, čo je na jednej strane dobré, pretože si vyberie naozaj každý. No na druhej strane práve rozmanitosť druhov nás robí takými nerozhodnými a celý výber komplikuje. Odporúčame vám držať sa jednoduchého pravidla:

„Vyberajte si podlahu nielen z vizuálneho hľadiska, ale na základe Vašich požiadaviek na funkčnosť. Zadajte si hlavné kritéria používania a podľa nich si vyberte určitý druh v konkrétnom prevedení a dizajne.“

Téma výberu správnej podlahy do kúpeľne má veľmi široký záber a tento článok je len stručným zhrnutím aktuálnej ponuky na trhu. Jednotlivým typom podláh sa podrobne venujeme aj v samostatných článkoch, ktoré nájdete v menu v kategórii „Tipy„.

Ak už máte v oblasti podláh jasno, možno budete potrebovať ďalšie tipy pre zariadenie kúpelne, ktoré nájdete aj na blogu eshopu renovuj.sk.

Zdroj foto: www.fapceramiche.com | www.ravak.sk | www.liatepodlahy.sk