Nič neupokojí ľudské telo a myseľ tak, ako relaxačný kúpeľ v horúcej vani. Tento článok je pre všetkých, ktorí si svoj život nevedia predstaviť bez „chvíle pre seba“, ktorú si pravidelne vychutnávajú vo svojej vani.

Pri zariaďovaní kúpeľne a výbere vane sa zväčša prispôsobujete rozmerom miestnosti a volíte si zo štandardných modelov, materiálov a prevedení. V prípade ak máte naozaj bohatý priestor a vaňa je pre vás prioritou, môžete sa poobhliadnuť aj po ďaleko zaujímavejších a príjemnejších modeloch.

Čo tak drevo? …a nie hocijaké.

Drevo sa na výrobu vaní využíva už od nepamäti a čoraz viac výrobcov sa k tomuto materiálu vracia (napr.: „Wood and White“ by KashaniBagno Sasso Mobili). Dnes to však nebude o luxusných značkách, ktoré používajú najmodernejšie technológie pre výrobu dokonalých dizajnových kúskov. Práve naopak. Bude to poctivá ručná práca a tradícia, ktorá vytvára ozajstné umenie.drevena-vana-handmade1

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval argentínsky rezbár Mario Dasso, ktorý vyrába vane naozaj tradičným spôsobom. Nič zvláštne poviete si. Nejde však len o samotnú ručnú výrobu. Najdôležitejším je výber samotného stromu (kusu dreva), z ktorého bude vaňa vyrezaná. Mario nehľadá strom, ale počúva. Naslúcha zvukom lesa a nasleduje rovnaký hlas ako jeho predkovia, ktorý ho dovedie ku správnemu stromu. V zásade používa len mŕtve stromy, pretože tradícia hovorí, že živý strom sa na prírodu len pozerá a až po smrti môže rozprávať svoj príbeh.

Pomocou jednoduchých ručných nástrojov z jedného kusu dreva vytvorí základný tvar vane. Postupne vydlabe, opracuje a vyhladí celý povrch až do konečnej, dokonalej podoby. Stovky hodín ručnej práce, ktorých výsledkom je unikátne dielo, ktoré v sebe nesie posolstvo.

Nie je to len vaňa, je to umenie.

Po celom svete, ale i u nás môžete nájsť drevárskych majstrov, ktorý do svojej práce vnášajú kus duchovna a tradíciu, ktorú si tento prírodný materiál nepochybne zaslúži. S ručne vyrábanou drevenou vaňou si preto nekupujete len vaňu, ale aj umenie. Tomu zodpovedá i hodnota. Cena niekoľko tisíc EUR za jednu vaňu nie je malou investíciou. Kúpeľ v takejto vani je však ozajstným balzamom na dušu, neporovnateľný s kúpaním v bežnej vani.

Pre inšpiráciu si pozrite toto úžasné video ozajstného majstra pri práci: