Moderná technológia a výroba obkladov/dlažieb je dnes na veľmi vysokej úrovni s čoraz menšími obmedzeniami v tvaroch a veľkostiach hotových produktov. I napriek tejto skutočnosti však nie je možné, vyrobiť dlaždice s jednotným, presným rozmerom.

Pri výrobnom procese lisovania a vypaľovania surových dosiek konkrétneho materiálu vznikajú odchýlky spôsobené rôznymi faktormi. Materiál sa vypaľovaním zmršťuje a preto sú formy vždy väčšie, ako hotový produkt. Rozmerové deformácie a odchýlky vo výrobe sú vždy iné a obklad z výrobnej linky sa delí na šarže (kalibre), podľa výsledného rozmeru.

Jednou z možností ako dosiahnuť presný rozmer obkladu/dlažby, je dodatočná úprava kalibráciou, alebo rektifikáciou. V podstate ide o dodatočné zabrúsenie dlaždice po vypálení do presného rozmeru. Pri kalibrovaných dlaždiciach s presnosťou na desatinu milimetra a pri rektifikovaných dlaždiciach na stotinu milimetra. Výsledkom je dokonale rovná hrana v presnom rozmere.

Čím väčší formát, tým menšia tolerancia na prípadné nerovnosti. Pri veľko-formátoch je rektifikácia nevyhnutnosťou. Rozmerová presnosť je dôležitá tiež pri bezškárovej pokládke, resp. pokládke s minimálnou škárou (+/- 2mm).rektifikovany-kalibrovany-obklad-1

Veľmi dôležité pri objednávke obkladov a dlažieb je prerez (rezerva), ktorá by mala byť cca 5-10% z celkovej výmery obkladanej plochy. Nielen kvôli odpadu, ale najmä kvôli rovnakej šarži (kalibru), ktorý sa už nemusí dať neskôr doobjednať. Konkrétna šarža (kaliber) je vždy označený špeciálnym kódom na každej krabici obkladu/dlažby, spolu s tonalitou (farebnosťou) a katalógovým rozmerom.

Ak toto označenie na balení chýba, alebo je na každom balení označená rozdielna šarža (kaliber), prípadne rozdielna tonalita (farebnosť), ide o pomiešané balenia z viacerých výrobných šarží, druhú triedu, alebo dopredaj danej série.

Viac o rozmeroch a farebnosti obkladov sa dozviete v mojej eKnihe.

Foto: www.keraben.com