Elegantné riešenie zvané aj „kamenársky roh“, pri ktorom sa hrany obkladov režú/brúsia do uhlu 45°. Táto technika spájania obkladov pochádza z odvetvia kamenárstva, kde sa touto cestou bežne spájali kamenné bloky. Takýmto spojením vzniká čistá, elegantná hrana v pravom uhle, bez škáry.jolly_hrana_1

Túto techniku obkladania by mal prevádzať iba ozajstný odborníkmajster obkladačského remesla. Jedná sa totiž o veľmi presnú prácu zameranú na detaily. Je náročná na presnosť, spotrebu materiálu a samotnú zručnosť a skúsenosti remeselníka. Taktiež je potrebné, aby mal majster  vhodné vybavenie, reps. stolná diamantová píla s vodným chladením je nevyhnutnosťou. Pri komplikovanejších obkladoch (listely, dekory, mozaiky), kde je presnosť rozhodujúca, sa na rezanie Jolly hrán používa vodný lúč.

Ak sa váš obkladač hodlá rezať hrany pomocou ručného náradia (uhlovej brúsky/flexi a vzniknuté nerovnosti prekryť škárovačkou), poďakujte mu, odprevaďte ho k najbližšiemu východu a nájdite si ozajstného majstra, ktorý má skúsenosti a správne nástroje. Iba tak dosiahnete dokonalý výsledok v podobe elegantných vonkajších rohov obkladu. Ako si vybrať toho správneho majstra, sa dozviete v mojej eKnihe.

Dôležitým faktorom z hľadiska Jolly hrán je i typ a veľkosť obkladov/dlažieb. Najväčším problémom sú nie príliš kvalitné, keramické obklady s jemným glazovaním. Zabrúsenie/zrezanie do uhlu 45° je v tomto prípade takmer nemožné, nakoľko sa obklad rýchlo láme a glazúra sa nepravidelne odlupuje. Ak sa Vám to i podarí, počítajte s tým, že odolnosť týchto hrán pri pravidelnom používaní je oveľa nižšia a môžu sa časom poškodiť (nárazom odštiepiť, prasknúť,…)

Najvhodnejším druhom obkladov/dlažieb pre úpravu „na Jolly hrany“ sú Gres-ové obklady, ktoré majú potrebnú pevnosť a zároveň odolnosť. Pozor si dajte len na väčšie formáty (50-60cm a viac na rezanej hrane), kde je riziko krivosti vyššie, ako u menších formátov. Krivé hrany len ťažko spojíte a výsledok bude nepekný.jolly_hrana_2

Cena obkladačských prác s Jolly hranami je vyššia, nakoľko je pracnejšia, s nutnosťou použitia profesionálnej techniky. Na rozdiel od bežného, lacného spôsobu použitia rohových líšt je však výsledok z estetického hľadiska neporovnateľný. Tento spôsob vizuálneho riešenia vonkajších rohov v kúpeľni Vám určite odporúčam a to najmä pri elegantných, dizajnových riešeniach a väčších formátoch.

Viac o obkladoch a dlažbách sa dozviete v mojej eKnihe.

Hľadáte vhodné vybavenie vašej kúpelne? Veľký výber a skvelé ceny nájdete aj v eshope renovuj.sk.

Foto: www.flickr.com