Aktívny životný štýl novej generácie pomaly, ale isto z kúpeľní vytláča vaňu. Jej miesto prevzal sprchový kút, ktorý je z hľadiska používania oveľa viac praktický. Navyše zaberá menej miesta, čo je v malej bytovej kúpeľni veľkým plusom.

Na trhu je nespočetné množstvo výrobcov sprchových zásten s desiatkami modelových sérií, takže je naozaj z čoho vyberať. Bez ohľadu na tvar a umiestnenie sprchového kúta, každý musí mať nejaký vstup – dvere. Podľa spôsobu otvárania máte pri výbere nasledovné možnosti:sprchovy-kut-vstup-1

Posuvné – jednotlivé segmenty (dvoj-troj-štvor dielne) sú vybavené pojazdami (kolieskami), ktoré sa posúvajú po vodiacej lište. Kvalitný pojazd má telo z nerez. oceli a kolieska sú osadené na zapuzdrených ložiskách. Tie zabezpečujú ľahký chod a odolávajú vode. Samotné koliesko je vždy plastové – kvôli minimálnej hlučnosti. Pojazdy (vrchné i spodné) by sa mali dať odklápať, pre ľahkú údržbu a čistenie.

Jednokrídlové – elegantné riešenie, ktoré zabezpečuje široký vstup. Vhodné do väčšej kúpeľne, kde je priestor na otváranie. Profil/pánty sú vybavené zdvihovým mechanizmom pre automatické dovieranie. Jednotlivé modely sú s otváraním von, alebo von aj dnu (tzv.lietačky).

Dvojkrídlové – najobľúbenejší typ otvárania pre sprchové zásteny. Ideálna kombinácia praktického použitia a čiastočnej úspory miesta. Profil/pánty sú vybavené zdvihovým mechanizmom pre automatické dovieranie. Jednotlivé modely sú s otváraním von, alebo von aj dnu (tzv.lietačky).

Pivotové – druh jednokrídlových dverí, kedy je pánt umiestnený na spodnej aj vrchnej časti dverí (zhruba v 1/5 dĺžky) a otváranie je riešené veľkou časťou von a malou dnu. Šetrí sa tak priestor potrebný pre otváranie. Pánty sú pevne zasadené v spodnej a hornej lište, sú tak veľmi odolné na používanie.

Zalamovacie – verzia sprchovej zásteny pre sprch. kút s veľmi úzkym vstupom a nemožnosťou otvárania dverí do priestoru. Skladajú sa dovnútra a umožňujú tak plne využiť obmedzený priestor. Jednotlivé segmenty zásteny sú spojené pántami, alebo profilom. Hovorovo nazývané aj harmonikové dvere.

Walk-In – sprchová zástena s voľným (otvoreným) vstupom. Ide o dizajnové riešenie kombinácie pevných stien v bezrámovom prevedení. Vhodná je prevažne do veľkých kúpeľní, pretože nijakým spôsobom nedokážete predísť fŕkaniu vody.

sprchovy-kut-vstup-2Ak chcete mať vstup dokonale tesný voči vode, dvere by mali byť vybavené magnetickou lištou (tesnením), ktorá zabezpečí jednoduché priliehanie (stena-dvere) a naozaj dokonalú tesnosť pri zatvorení. Pri bezrámových verziách sprchových dverí odporúčam na spodok dverí inštalovať spodnú odvkapávaciu lištu (väčšinou súčasť balenia), ktorá usmerňuje odtekanie vody k odpadu.

Šírka vstupu by mala byť prispôsobená Vašej postave tak, aby bolo používanie naozaj bezproblémové, ideálne na šírku ramien. Ak si vyberiete otváracie dvere, pred inštaláciou si premerajte, aby pri otváraní nenarážali do okolitých zriaďovacích predmetov, alebo sanity.

Viac o sprchových kútoch sa dozviete v mojej eKnihe.

Foto: www.sanswiss.com