Pri výbere zriaďovacích predmetov a sanity do novej kúpeľne sa v zásade riadime podľa rozmerových možností miestnosti. Pri väčších pôdorysoch je to jednoduché, no oveľa častejšie riešime skôr opačný problém. Kúpeľňa je moc malá na to, aby sme do nej zmestili všetko čo chceme. Najmä pri panelákových a iných bytových kúpeľniach sa musíme často rozhodnúť pre kompromis.

Tou najčastejšou otázkou v takomto prípade je: „Vaňa, alebo sprchový kút?“

Ak sa neviete rozhodnúť, alebo jednoducho potrebujete oboje, nezostáva Vám nič iné, ako vybaviť vaňu vaňovou zástenou. Toto riešenie je síce praktické a funkčné, no komfort sprchovania v sprchovom kúte to nahrádza len čiastočne. Mám pre Vás preto ešte jednu možnosť, ktorá by Vás v tomto prípade mohla zaujímať.

Český výrobca sanity spoločnosť TEIKO prišla so zaujímavým konceptom spojenia vane a sprchového kútu. Modelová rada vane, ktorú je možné kombinovať so špeciálnou sprchovou zástenou. Spojením vzniknú 2 samostatné jednotky (vaňa a sprchový kút) s maximálnou úsporou miesta.Teiko-TUBA-vana-so-sprchovym-kutom-1

Tento spôsob samozrejme nie je žiadnou novinkou a iný výrobcovia ho ponúkajú už roky. Rozdiel je však v jeho dostupnosti. Porovnateľné modely ostatných výrobcov boli buď na zameranie a výrobu na mieru, alebo išlo o zloženie bočnej pevnej (krátkej) steny a dverí. V oboch prípadoch sa finálna cena pre komplikovanosť riešenia pohybovala na hranici +/- 1000€ za zástenu, čo bolo pri projekte malej panelákovej kúpeľne jednoducho veľa.

TEIKO preto prišlo s katalógovými modelmi dostupnými i pre malé projekty s obmedzeným rozpočtom. Konkrétne s akrylátovou vaňou TUBA (150cm, 160cm, 170cm) so zúženým tvarom a rovným okrajom pre kombináciu s viacerými druhmi vaňových zásten, alebo špeciálnou sprchovou zástenou s „krkolomným označením“ NSKDVS.Teiko-TUBA-vana

Práve táto zástena umožňuje spojenie vane a sprchového kútu v kompaktný celok s maximálnou úsporou miesta. Napojenie na vaňu je možné v zadnej, alebo bočnej časti vane. Vzniknutý sprchový kút je v rozmeroch 800mm x 1000mm, to je zároveň jediný rozmer, v ktorom sa vyrába. 80cm kút nie je nič moc, no pri dĺžke 100cm je to v porovnaní so sprchovaním vo vani celkom slušný luxus.

Sprchový kút je dostupný v rámovej (NSKDVS PU – stenový profil z lešteného hliníku) aj bezrámovej verzii (NSKDVS – chrómové pánty), s ľavým, alebo pravým otváraním dverí a možnosťou montáže bez vaničky/na nízku vaničku, alebo na podmurovanú vaničku. Sklo sa vyrába v čírom prevedení, alebo za príplatok v intim. prevedení nazývanom „master care“. Výhodou u oboch je povrchová úprava skla „water off“ v cene.Teiko-TUBA-vana-so-sprchovym-kutom

Celkovo ide o zaujímavé a nápadité riešenie pre kúpeľne s obmedzeným priestorom. Navyše cenovo dostupné. Cena tejto sprchovej zásteny sa pohybuje od 500€ do 700€, podľa verzie. Komplet set (vaňa+sprchový kút+príslušenstvo) je tak možné kúpiť už za +/- 1000€, čo je podľa mňa veľmi dobrá cena v porovnaní s kvalitou a prevedením.

Ak rozmýšľate nad tým, ako do malej kúpeľne dostať vaňu a sprchový kút zároveň, táto novinka od TEIKO môže Váš problém ľahko vyriešiť.

Viac o sprchových kútoch a vaniach sa dočítate v mojej eKnihe.

Foto: www.teiko.cz