Tapety a veľkoformátové samolepky sa stali veľkým hitom v interiérovom dizajne a svoje miesto si samozrejme našli i v kúpeľni. V dnešnom krátkom článku sa bližšie pozrieme na veľkoformátové samolepky a ich použitie vo vašej kúpeľni.

Na trhu je veľké množstvo samolepiek vyrábaných z rôznych materiálov. Priehľadné fólie, papier, vinyl a pod. Pre použitie do kúpeľne sú najvhodnejšie práve vinylové samolepky označované aj ako (PVC). Je to pružný, veľmi tenký materiál s farebnou stálosťou (nevybledne ani po rokoch), z ktorého sú na špeciálnom plotri vyrezávané motívy samolepiek. Na spodnej strane je nanesené polyakrylátové lepidlo, ktoré umožňuje samolepku nalepiť na akýkoľvek hladký a suchý povrch (obklad, stena, bežná omietka, …)

Ak je vaša kúpeľňa fádna, alebo vás už „prestal baviť“ jednofarebný obklad a chceli by ste jednoducho, rýchlo a doslova za pár peňazí ozvláštniť prázdnu stenu, roh, alebo napríklad zrkadlo, samolepka je ideálnym riešením. Tisícky motívov v rôznych rozmeroch a farbách, z ktorých si podľa mňa vyberie naozaj každý.samolepky_do_kupelne_1 samolepky_do_kupelne_2 samolepky_do_kupelne_3

Vinylové samolepky sú veľmi odolné voči všetkým vplyvom v kúpeľni, no nie je vhodné ich umiestňovať (lepiť) na miesta, ktoré sú v každodennom priamom styku s vodou. Inak povedané: „Samolepka v sprchovom kúte, alebo v sprchovom priestore vane nie je najlepším riešením.“ Problémom paradoxne nie je ani tak voda, ale čistenie. Na čistenie vodného kameňa v sprche používame prostriedky bežne obsahujúce chemické rozpúšťadlá, abrazívne a iné látky, ktoré by poškodili vinylový povrch samolepky.

Veľmi efektné je použitie samolepiek v kombinácii s voľne stojacou vaňou na stene za vaňou. Na akejkoľvek prázdnej stene v rohu, v kúte a pri menších rozmeroch je možné použitie i na zrkadle (pozor však pri čistení zrkadla). Samolepky v kúpeľni sú veľmi obľúbené u detí, aj preto je na trhu množstvo detských motívov. Fantázii a dizajnérskym experimentom sa medze nekladú.

Čo sa týka údržby a čistenia povrchu samolepky, ideálna je mierne navlhčená handrička studenou, čistou vodou – veľmi jednoduché. Pokiaľ sa rozhodnete, že sa vám už motív samolepky nepáči, alebo ho chcete vymeniť, žiaden problém. Kvalitnú vinylovú samolepku odlepíte bez poškodenia povrchu.samolepky_do_kupelne_4 samolepky_do_kupelne_5

Pri kúpe samolepky určenej do kúpeľne vám odporúčam vyberať si z ponuky kvalitných certifikovaných predajcov, resp. vyhnúť sa tým najlacnejším. Predsa je len prostredie v kúpeľni iné (náročnejšie), ako v obývačke, alebo v kuchyni. S patentovaného vinylu, ktorý spĺňa európske normy, je nehorľavý a trvácny, je vyrobená samolepka kvalitnejšia, ako z jeho lacnej napodobeniny.

Foto: www.velkesamolepky.cz