Ktoré čistiace prostriedky sú najvhodnejšie na čistenie a údržbu armatúr v kúpeľni? Osobne som pre Vás otestoval bežne dostupné, najpoužívanejšie čistiace prostriedky určené na čistenie batérií, sprchových systémov a doplnkov.

Najpoužívanejším druhom armatúr do kúpeľne sú armatúry z mosadze s povrchovou úpravou, pochrómovaním. Samozrejme v ponuke výrobcov sú i nerezové batérie, prípadne rôzne iné povrchy (kartáčované, leštené, kefované, satin, lakované a pod.) V teste som sa však zameral na najrozšírenejší typ:  „Pochrómované

Prípravky boli testované na účinné a rýchle odstránenie mydlových/vápenných usadenín vodného kameňa a bežných nečistôt v kúpeľni. Dôležité bolo tiež udržanie funkčnosti a obnovenie lesku chrómového povrchu.

Z testovaných produktov rôznych výrobcov vyšli najlepšie práve tieto štyri výrobky:cistic_baterii_11

1. W5 čistič kúpeľní (dostupný v predajniach Lidl)

2. RAVAK Cleaner Chrome (bežne dostupný v kúpeľňových štúdiách)

3. Denkmit Badreiniger (dostupný v sieti drogérií DM)

4. Frosch Citrus (dostupný v sieti drogérií DM)

Na internetových fórach sa môžete stretnúť s rôznymi “domácimi receptami” na čistenie armatúr v kúpeľni. Citrónová šťava, ocot, alebo rôzne iné kombinácie. Niektoré z nich fungujú, niektoré zas nie, každopádne vám neodporúčam experimentovať s nimi. Vo väčšine prípadov ide o prírodné kyseliny (kyselina citrónová, kyselina octová), ktoré môžu mať negatívny vplyv na chrómový povrch. Môžu naleptať vrchnú vrstvu, prípadne zanechať škvrny, či poškodiť plastové/silikónové súčasti (trysky na sprch.hlavici, tesnenia, perlátory a pod.)

“Na starostlivosť a čistenie chrómového povrchu batérií používajte len prostriedky priamo určené na čistenie chrómu a armatúr. Nepoužívajte abrazívne/pieskové čistiace prostriedky a agresívne chemikálie.“

Viac o starostlivosti a údržbe kúpeľne sa dočítate v mojej eKnihe.

Foto: databáza firiem