Malý pomocník, ktorý dokonale usmerní a prevzdušní prúd vody z Vašich batérií. Perlátor, inak zvaný aj prevzdušňovač, je koncovým prvkom väčšiny armatúr, okrem modelových sérií s prírodným výtokom (prívalom) vody. Skladá sa zo sústavy mikro-sitiek a plastových dielov opatrených o-krúžkami, vrstvených a uložených v mosadznej hlave. Vonkajšie sitko je plastové, v lepšom prípade silikónové, proti usádzaniu vodného kameňa a jednoduchému čisteniu. Perlátor sa montuje do vnútorného závitu výtoku batérie, je takmer neviditeľný, no plní hneď niekoľko funkcií.perlator_kupelna_1

Kvalitný perlátor dokáže usmerniť prúd vody do umývadla bez ohľadu na jeho tvar a veľkosť, vždy bez toho, aby ste ofŕkali seba, alebo okolité predmety. Na trhu nájdete i modely s možnosťou priameho nastavenia smeru prúdu v kĺbovom i elegantnom, bezkĺbovom prevedení.

Nie príliš podareným nápadom sú modely perlátorov s funkciou „STOP“ – nezávislé uzavretie výtoku tlačidlom na perlátore. Síce pomáha šetriť vodu, no z dlhodobejšieho funkčného hľadiska, je takéto riešenie na pováženie. Navyše bezpečnostné riziko, ktoré vzniká pri zabudnutí uzatvorenia prívodu vody pákou/kohútikom batérie a tlak vody pôsobiaci po dlhšiu dobu len na perlátor, môže mať za následok vytopenie domácnosti a pod.

Ďalšou funkciou výtokového perlátora je funkcia prevzdušnenia/preperlenia vody, podľa ktorej dostal tento diel i názov. Voda, pretekajúca sústavou perlátora vytvára podtlak a nasáva vzduch, ktorý primieša do výsledného prúdu. Ten je potom jemnejší a pocitovo objemnejší.

Najväčšou výhodou je však úspora vody, ktorú bohatým naperlením dosiahnete. Pri perlátoroch od popredných výrobcov armatúr sa úspory pohybujú v rozmedzí od 40% až do 60%, oproti bežnej spotrebe vody. Oplachový efekt výdatnosti vody sa pritom pocitovo nemení.

V číslach to znamená, že z bežného prietoku, ktorý je napr. u umývadlových, stojánkových batérii 14-16l/min., sa po takej maličkosti, akou je výmena bežného perlátora za úsporný perlátor, dostanete na spotrebu 5-7l/min., pri plne otvorenej páke a predpísanom tlaku (3 bar). V prepočte na člena rodiny je to ročná úspora za energie niekoľko desiatok EUR, stoviek pri viacčlennej rodine. Nehovoriac o ochrane životného prostredia.

Pri úsporných perlátoroch však pozor. Nemontujú sa na vaňové batérie, pretože ich funkciou je rýchle napustenie vane.

Ak teda chcete zamedziť fŕkaniu vody okolo umývadla, alebo si lámete hlavu nad tým, ako znížiť náklady Vašej domácnosti, výmenu perlátorov Vám rozhodne odporúčam. Hodnota cca 10-20 EUR/ks, ktorú investujete, sa Vám niekoľkonásobne vráti už za prvých pár mesiacov a komfort pri používaní je neporovnateľný.

Kompletné informácie o možnostiach úspory vody a kúpeľňových armatúrach (batériách) sa dozviete v mojej eKnihe.

Foto: www.kludi.sk | www.hansgrohe.sk